Залишені на зиму бадилля, опале листя, падалиця і самотні бур’яни не просто псують зовнішній вигляд вашої ділянки, а й створюють чимало проблем, вирішувати які в наступному сезоні. Що ж треба обов’язково прибрати з саду та городу та чому?

Серед дачників існує думка, що після збирання врожаю город можна дати спокій до весни. Адже всі рослинні залишки, що опинилися на ділянці, за зиму перегниють і перетворяться на безкоштовне та надзвичайно корисне добриво. На жаль, далеко не все з того, що залишається в саду та городі, так безпечно, як здається, і багато відходів дійсно необхідно прибирати, причому за межі ділянки.

Чи потрібно прибирати рослинні залишки з саду та городу восени

Опале листя

Як тільки не виправдовують недосвідчені садівники своє небажання згрібати і спалювати листя плодових дерев і чагарників: вони і красиві, і пахнуть восени, і вкривають коріння рослин від морозів… Ні, ні і ще раз ні – шкоди від опалого листя значно більше, ніж користі!

Багато з них можуть бути уражені бактеріальними або грибковими захворюваннями, служити притулком для личинок, що зимують, і яєць комах-шкідників, та й сам процес гниття не надто корисний у приствольних колах. Все опале листя потрібно збирати, виносити за межі ділянки та спалювати.

Овочеве бадилля

Забираючи овочі, ми часто видаляємо з них усе зайве прямо на грядці. Листя, стебла, частина корінців і лушпиння вирушають у ґрунт і, як ми думаємо, перегнивають там. На жаль, у теплу пору року бадилля стає не харчуванням для гряд, а ідеальним укриттям для шкідників. Слимаки, гусениці, самки бурякової попелиці та десятки інших комах з радістю заселяться у створений для них теплий будиночок. Втім, навіть якщо бадилля і залишиться без шкідників, повноцінно перегнити на поверхні гряд вона не зможе – і користі від неї не буде.

Усі рослинні рештки після збирання овочів необхідно складувати в компостній купі

Оптимальне місце для складування гички на зиму – компостна купа. Її правильне формування та своєчасна обробка відповідними препаратами дозволять вам перетворити рослинні надлишки на корисне добриво.

Чи потрібно прибирати рослинні залишки з саду та городу восени

Бур’яни

Коли ви проводили останню прополку грядок? Напевно, у той момент, коли прибирали з них овочі. Адже за пару теплих місяців, що залишилися, практично всі бур’яни встигають вирости заново, а деякі ще й зацвісти. Їхнє коріння і насіння за зиму не загинуть, а ранньою весною рушать у зріст, забираючи харчування у примхливих шляхетних культур.

У середині жовтня видаліть бур’яни з грядок та пріствольних кіл. Якщо думка про повноцінне прополювання вганяє вас у тугу, хоча б пройдіться по зеленим шкідникам плоскорізом – сил і часу на повторне проростання у них не залишиться.

Падалиця яблук, груш та сливи

З фруктів, що тільки-но впали з дерева, може вийти непогане варення, а от добриво вийде неважливе. По-перше, падалиця притягує ос, які з радістю поселяються поруч із безкоштовною “їдальнею”, і прогнати яких ох як непросто. По-друге, в плодах, окрім плодожерки, неодмінно є і кісточки, які зійдуть і надовго забезпечать вас боротьбою з дикою порослю. По-третє, кісточки стануть ласощами і для гризунів, які зберуться на вашу ділянку з усіх навколишніх місць і залишаться на ньому після ситної зимівлі. І нарешті, варто пам’ятати, що першими з дерева падають плоди, уражені шкідниками або захворюваннями, і залишаючи їх на землі, ви сприяєте поширенню проблем, які можуть призвести до вимирання саду.

Правильним рішенням буде збирання падалиці та компостування її в ямі, захищеній від гризунів, разом з іншими рослинними рештками.

Скошена трава та обрізані гілки

Якщо солідну частину вашої ділянки займає газон, не варто забувати і про неї напередодні зими. Постригти його бажано до висоти 4-5 см, щоб висока трава не гнила і не засихала під шаром снігу, а навесні не заважала пробиватися свіжим паросткам. А ось збирати траву після останнього косовиці і видаляти її з ділянки необов’язково, якщо, звичайно, ви завжди своєчасно стригли газон і він не переріс. Зрізані кілька сантиметрів стануть природним добривом, і навесні від них не залишиться сліду. Крім того, траву можна використовувати для зимового мульчування ствольних кіл, квітів і чагарників, бояться морозів.

Скошена трава

Обрізані восени гілки з дерев та кущів потрібно уважно оглянути: якщо вони уражені лишайниками, грибковими захворюваннями або мають видимі тріщини, спалюйте їх без роздумів. А ось якщо обрізка носила чисто декоративний характер та гілки здорові, їх можна буде використовувати навесні для створення теплих грядок.

Осіннє прибирання рослинних залишків у саду та городі необхідне. Звичайно, втома від минулого сезону і погана погода активно демотивують будь-якого дачника, але це той випадок, коли краще перемогти свою лінощі, ніж наступну весну починати з вирішення минулорічних проблем.

Ви також можете насолодитися:

Оставить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *